Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie


Postanowiłem napisać dziś pierwszy inaugurracyjny artykuł na tym blogu z serii Ewangelia na co dzień o czytaniu z minionej Niedzieli.

Przypomnę tylko, że Ewangelia dotyczyła perykopy w której Jezus mówi by oddać cesarzowi, co cesarskie a Bogu, co boskie.

Kto z nas nie zna tej perykopy? Jest bardzo popularna, może dlatego, że łatwo jest o jej powierzchowne potraktowanie a poza tym jest bardzo sugestywna. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że sprawa jest prosta. Należy przecież np. płacić podatki i tak realizujemy Ewangeliczny nakaz. I tak na takiej powierzchownej interpretacji się bardzo często zatrzymujemy, tymczasem powinniśmy się jeszcze zapytać, co należy do Boga, by mu oddawać?

Skoro wizerunek Cesarza sprawia, że oddajemy jemu jego własność, to co jest własnością Boga? Albo inaczej, co jest tym obrazem Boga, który sprawia, że staje się Jego własnością? Mówiąc o obrazie Boga od razu nasuwa się skojarzenie z początkiem Pisma Świętego. „I stworzył Bóg człowieka na swój obraz i podobieństwo”. Cytuję z pamięci więc wybaczcie, że w oryginale może trochę inaczej to brzmieć, ale sens jest tutaj jak najbardziej zachowany. Zatem obrazem Boga jest człowiek. Nawiązując do tematu można powiedzieć, że należy oddać Bogu człowieka, który został stworzony na Jego podobieństwo. Skoro tak, to Bogu powinny być poddane sprawy człowieka.

W tym kontekście inaczej spojrzymy na sens tej perykopy. Skoro sprawy człowieka należy powierzyć Bogu, to także i pieniądze, którymi człowiek zarządza. Nie chodzi o to, by ignorować podatki, ale raczej chodzi o to, że człowiek w swoim postępowaniu m.in wydawaniu pieniędzy powinien mieć na uwadze to do kogo On sam jako osoba należy.

W ten sposób mamy szersze spojrzenie na rzeczywistość niż tylko polecenie, że podatki należy płacić.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ewangelia św. Mateusza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s